1. oktober, 2019

“FN’s Verdensmål” – NATURvejledning 2019 – Nr. 3

De 17. Verdensmål – eller måske nærmere 18

FN’s Verdensmål for bæredygtig udvikling blev vedtaget af verdens stats- og regeringsledere på FN topmødet i New York den 25. september 2015. Verden har taget målene til sig og der opstår hele tiden nye projekter og tiltag for at forbedre den verden vi lever i. Formålet er at gøre verden bedre og give den videre til de næste generationer i en bedre tilstand end vi lige nu lader den i.
Naturvejlederne er en oplagt spiller på banen her og det vil vi gerne slå et slag for. Derfor havde Naturvejledernes årskonference i år på Bornholm også netop FN´s Verdensmål som tema. Det følger vi op nu med dette nummer af Natur-Vejleder, hvor vi kommer med bud på hvordan vi kan arbejde med verdensmålene i praksis på mange forskellige måder og med forskellige målgrupper. Og det er det 18. verdensmål, der handler om at forstå og handle på de 17 første.

Vores budskab er Gå bare i gang! Det er ikke svært. Vi gør det jo allerede. En stor del af den formidling vi arbejder med opfylder forskellige dagsordener fra Verdensmålene og ét sted at starte er at fortælle hvad vi allerede gør. Der er mål fra listen der ligger mere til højrebenet end andre. Men som Kathrin Richardson lægger vægt på, så skal vi ikke skille Verdensmålene ad men netop arbejde med dem på tværs.

At arbejde med FN´s 17 Verdensmål, bringer os sammen. Ikke kun naturvejlederne, men de kan også være med til at bringe os sammen med mange andre medspillere omkring verdens store dagsordener på lokalt, regionalt og nationalt plan, fordi der er mange vinkler ind i verdensmålene og mange aktører er allerede på banen. Det vil vi også gerne vise med artiklerne i dette nummer. Vi håber at I bliver inspireret og at I også bliver nysgerrige på hvem der er jeres partnere i verdensmåls arbejdet lokalt.

Vi – temaredaktører René Larsen og Helen Holm,
ønsker jer en rigtig god læselyst!

Download og læs bladet her.

 • Redaktionens leder
 • Foreningens leder
 • Hvorfor verdensmål?
  Af Rene Larsen
  Hvor kommer verdensmålene egentligt fra og hvad indeholder de?
 • Verdensmål og håb for fremtiden via science
  Af Louise H.H. Villumsen
  Et kik ind i hvert verdensmål og hvordan vi kan formidle dem igennem science
 • Det 18. verdensmål
  Af Kasper Rolle
  – At inddrage de unge og at omsætte til handling
  Vi har brug for at ændre mange vaner, men hvordan starter man?
 • Verdensmålene hænger sammen og må ikke skilles fra hinanden!
  Af Kathrin Richardson
  Det gælder ikke kun selve målene, men interaktionerne mellem dem
 • Verdensmål i undervisningen – direkte og indirekte
  Af Louise H.H. Villumsen
  Naturvejleder-science-forløb med verdensmålene ude hos skolerne
 • Natur efter FN-skala
  Af Jan Woolhead
  Kom med ud og bedøm naturen ud fra FN´s mål for beskyttet natur
 • Verdensmålslund i Albertslund
  Af Inge H. Christensen
  Verdensmålene er et fælles ansvar, så derfor er Verdensmålslunden tværkommunal
 • Verdensmålsdidaktik og udeskole
  Af Jaris Bigler og Giuliano Matisse
  Hvornår kan man egentligt kalde det verdensmålsundervisning?
 • Beregn kostens klimabelastning
  Af Rene Larsen
  Brug maden og matematikken til at gøre eleverne kloge på deres klimaaftryk
 • Klimaformidling i en udstilling om natur og geologi
  Af Rene Larsen
  Hvordan kan man formidle klima og klimaforandringer uden at lave en ny udstilling?
 • 10 tips til et zero waste køkken
  Af forfattere fra Sustain Daily
  Vi kan alle gøre noget og ingen kan gøre det hele. Her er 10 gode råd til hvordan du starter i køkkenet
 • Mine ugle-venner
 • Kalender

Flere nyheder

Her kan du læse flere af foreningens nyheder, artikler og tidligere foreningsblad, NATURvejleder.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vil du ikke gå glip af nyheder om formidlingen af natur i Danmark, tilbud om formidlingskurser eller nyt fra foreningen, så tilmeld dig nyhedsbrevet herunder.

 

Vi glæder os til at fortælle dig mere!

Scroll to Top